Přihlášení
Přihlášení

Česká LípaRoska Česká Lípa,
regionální organizace Unie Roska v ČR

(pobočka Nový Bor-Arnultovice)

Nabídka pomoci lidem s roztroušenou sklerózou formou zdravotní rehabilitace a sociálního poradenství. Organizace setkávání členů a rekondičních pobytů.

VÝPRAVA DO POLSKA

KARPACZ V sobotu 23. 9. 2017 došlo k prvnímu osobnímu setkání zástupců naší a polské organizace. Celý den prožitý v krásném prostředí letoviska KARPACZ nebyl jen příležitostí k seznámení se s polskou organizací, ale i šancí naplánovat možné budoucí aktivity.

Poznávání nových přátel a navazování kontaktů je důležité pro každého člověka a nejinak je tomu i u nás eRSkářů.

Místopředsedkyně naší českolipské Rosky Zofie Doškářová se jako vedoucí zúčastnila Česko-polského  pobytového tábora, na kterém děti z Nového Boru a Jelení Hory prožily týden zábavy i poznávání sklářské minulosti a současnosti.

Slovo dalo slovo a táborové přátelství umožnilo navázat kontakt se Spolkem nemocných RS v Jelení Hoře (Towarzystwo Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Jeleniej Górze).

Od prvního okamžiku bylo jasné, že nepůjde pouze o kontakt formální a okamžitě začaly vznikat návrhy na osobní setkání i plány do budoucna.

Zapojili jsme též centrálu Unie Roska a 23. 9. 2017 se vypravili do Polska, neboť právě v tento den se v letovisku Karpacz konal pobytový víkend členů polské organizace.

Českou stranu zastupovala paní Zofia Doškářová a místopředseda VR Unie Roska,  z.s.  paní Jiřina Landová,  polskou pak předsedkyně spolku paní Ligia Jamer, ale i další členové.

Přivítání i program celého dne se vyznačoval vřelostí i pohodou, na vnímali jsme historii i současnost spolku, polsko-česko-anglicky pohovořili se členy, součástí byl i výlet do Svatyně Wang, tradiční polské pohoštění a odpolední káva v Hotelu Golebiewski.

I přestože jsme se částečně dotkli zkušeností pacienta v Čechách i Polsku, neboť Poláci se aktivně zajímali o naše léčebné procesy, tak těžištěm celého dne byla zejména diskuse o tom, jak fungují obě organizace, jaká je filozofie a jaké společné aktivity bychom mohli realizovat.

Polský spolek není příliš zaměřen, například, na legislativní problematiku (tento aspekt pokrývá organizace o stupeň vyšší), aktivity mají orientovány do každodenní pomoci pacientům a jejich podpoře v běžném životě.

Styčné body s naší českolipskou Roskou tedy naskakovaly okamžitě, obě organizace májí velmi podobné cíle, avšak skvělá byla i přítomnost místopředsedkyně naší velké Rosky, neboť tato problematika má vždy jen jedno hlavní poslaní, tedy podporu mám pacientům s RS.

Samozřejmě, že bychom rádi touto cestou poděkovali Polským přátelům a zejména paní předsedkyni Ligii Jamar a těšíme na další společné aktivity a setkání. První proběhne již 6. 10. 2017 na konferenci v Olomouci.

Ladislav Hlavinka

karpacz_2.jpg

 

 

karpacz_1.jpg

  

 

 

 
Víkendový pobyt v Království

 Naše organizace ROSKA Česká Lípa organizuje každoročně pro členy několik kursů hipoterapie.

Tentokrát zorganizovala naše místopředsedkyně paní Zofia Doškářová víkendový pobyt na Ranči Království u Šluknova a to ve dnech 23.-25. června.

Ubytování a stravování jsme měli zajištěno v Country klubu Na konírně v jehož sousedství se nacházejí stáje „našich“ koní a poblíž je i parkurové závodiště, kde jsme jezdili pod dohledem zkušených instruktorů.

V pátek, po ubytování a krátkém relaxuj, jsme absolvovali první lekci hipoterapie, kde jsme si zkusili i některé cviky za jízdy na koních. Udržet při tom rovnováhu je dost náročné.

Po dobré večeři jsme se zúčastnili přednášky na téma „Kůň jako přítel člověka“, kterou pro nás připravila slečna Veronika Caklová (jinak velká milovnice koní). Poutavou formou nás nejprve seznámila s historickým vývojem koní od primitivních po dnešní vyšlechtěné druhy. Zvláště vyzdvihla impozantní postavení anglických a arabských plnokrevníků.  Součástí přednášky byla i ukázka základních prvků patřících k vybavení koně a jezdců vč. ukázky pomůcek na čištění koní.

Jádro přednášky pak tvořily informace o cestě slečny Caklové, kdy se vydala sama se svým koněm napříč republikou a na Slovensko, kde tříměsíční putování ukončila ve Vysokých Tatrách. Při svém „výletě“, který čítal cca 1300 km, se setkala vesměs s hodnými lidmi, kteří jí ochotně poskytli potřebnou pomoc (většinou to byli koňáci). Své vyprávění doplnila řadou fotografií. V této souvislosti nám nezbylo, vedle poděkování, než ocenit její odhodlání a odvahu.

V sobotu jsme, vedle jízdy na koních, absolvovali ještě výlet „kočárem“ na zámek ve Šluknově, kde jsme využili krátké pauzy k prohlídce zámeckého parku a malému občerstvení.

Večer jsme si zpestřili hraním společenských her a taky různým klábosením. Přitom jsme poslouchali country hudbu, což přispělo k dobré náladě.

V neděli dopoledne jsme absolvovali poslední lekci hipoterapie s tím, že jsme náš pobyt v Království ukončili obědem a následoval návrat do našich domovů.

 

V závěrečném hodnocení jsme ocenili práci paní Doškářové na přípravě a realizaci programu našeho pobytu. Byl to pro nás všechny netradiční zážitek.  Poděkování patří personálu restaurace a ubytovny Country klubu, paní Mgr. Pucholtové (se kterou dlouhodobě spolupracujeme) a samozřejmě všem koňákům (děvčatům), kteří se o nás pečlivě starali.

V této souvislosti se sluší poděkovat i společnostem Lasvit  a Gold Bohemia-Doškář, kteří nám poskytli finanční podporu.

Pobyt byl pro nás velmi přínosný a inspirativní a tak se budeme těšit na obdobnou akci někdy v budoucnu.   

Ing. Pavel Březina

 kralovstvi_1.jpgkralovstvi_2.jpg

 

 

 

 
Hipoterapie: víkendový pobyt

Termín: pátek 23.6. – neděle 25.6. 2017

Hlavní vedoucíZofia Doškářová

Místo: Ranč Království u Šluknova   

Stravování: Plná penze         
 

Program:

pátek 23.6.            

 • 15:00   ubytování
 • 15:30   jízda na koni
 • 18:00   večeře
 • 19:00   přednáška lektorky a promítání na téma koně
sobota 24.6. 
 • 08:00   snídaně
 • 09:00   jízda na koni
 • 12:00   oběd
 • 13:00   jízda kočárem krásnou krajinou až na Šluknovský zámek
 • 18:00   večeře
 • 19:00   společenský večer při muzice
neděle 25.6.
 • 08:00   snídaně
 • 09:00   jízda na koni
 • 12:00   oběd
 • 13:00   odjezd domů
ranc.jpg
 
 
Českolipský den sociálních služeb představil zajímavou nabídku

Přes dvacet poskytovatelů sociálních služeb z celého Libereckého kraje 4. května přijelo do Penzionu s pečovatelskou službou v České Lípě, aby v rámci Dne sociálních služeb představilo svoji nabídku. Setkání pro odbornou i širokou veřejnost opakovaně uspořádala příspěvková organizace Sociální služby města České Lípy.

„Velmi si vážím práce v sociálních službách. Je to namáhavá a zodpovědná činnost, a proto by měla být lépe finančně ohodnocená. Město se už od loňského roku snaží změnit podmínky pro regionální sociální služby, a tak na ně myslelo i v rozpočtu na rok 2017,“ říká starostka Romana Žatecká.

Návštěvníci akce se dozvěděli, jaké služby klientům nabízí například liberecký Rytmus, humanitární organizace ADRA, Farní charita Česká Lípa, IZZ chráněná dílna nebo jak funguje tzv. zrcadlová pomoc. „Jsem ráda, že jsme se tu opět sešli s dalšími poskytovateli sociálních služeb a že si můžeme vyměnit zkušenosti a říci si, jaké novinky tu od loňska máme,“ uvádí Helena Holanová, vedoucí Domova pro seniory LADA.

Mezi dvacítkou vystavovatelů tu byla i organizace ROSKA, která pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou. „Pořádáme pravidelné ozdravné rekondiční pobyty, týdenní rehabilitační cvičení, měsíční ergoterapie a letní hipoterapie v Království u Cvikova. Vydáváme i svůj internetový časopis,“ vypočítává aktivity organizace její hospodářka Karla Jínová. „Některé pacienty brní ruce, jiní špatně vidí, já jsem hlavně zvracela. Absolvovala jsem různá vyšetření, ale definitivní diagnózu roztroušené sklerózy mi před dvěma lety potvrdila až magnetická rezonance. Dnes je můj zdravotní stav stabilizovaný, dávám si pravidelně injekce. Někomu pomůže biologická léčba, jinému pobyt v Mezinárodním centru duchovní obnovy v Hejnicích, kam jezdí i vozíčkáři,“ svěřuje se Soňa Jablonská, členka českolipské ROSKY.

1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Další fotografie najdete kliknutím na následující odkaz:

https://www.facebook.com/pg/ceskalipa.mesto/photos/?tab=album&album_id=1341856625909099

 

 
Přednáška MUDr. Marty Vachové

               UNIE ROSKA

               přednáška MUDr. Marty Vachové a Bc. Andrei Mareschové

 

aneb

 

odpoledne o nemoci bez nemocnice

 

 

Úštěk - V sobotu 20. 5.2017 se v příjemném prostředí  Hotelu Racek uskutečnila přednáška primářky MUDr. Marty Vachové a Bc. Andrei Mareschové. Šlo o ojedinělou možnost setkat se s pracovníky MS Centra při neurologickém oddělení Nemocnice Teplice mimo ordinační hodiny.

 

Setkání připravila Roska Teplice, přidaly se i další regionální organizace včetně naší českolipské a nakonec sál zaplnilo přibližně 40 pacientů i rodinných příslušníků.  

 

Hlavním bodem bylo vystoupení MUDr. Marty Vachové, která nás zaujala zajímavým shrnutím problematiky světa roztroušené sklerózy. Dařilo se jí mnohdy komplikovaná témata prezentovat neformálním a poutavým způsobem. Velmi důležitá byly například informace o připravovaných novinkách v podobě léku Ocrevus, shrnutí jednotlivých stádiích a milníků průběhu RS a upozornění na rizikové faktory v podobě deficitu vitaminu D, či vlivu kouření. Samozřejmě se rozproudila velmi aktivní diskuse a proto několik uvedených konkrétních bodů je jen přiblížením, nikoli kompletním zápisem, všeho co jsme se dozvěděli.

 

Závěr programu patřil Bc. Andree Mareschové, neboli fyzioterapeutické péči, jak z pohledu MS Centra Teplice, tak i v obecném rozsahu. Fyzioterapie je nezastupitelnou částí boje s RS a všichni jsme rádi, za rozšíření povědomí o všem co nám pomáhá aktivně překovat obtíže této záludné nemoci.

 

Setkání bylo i příležitostí k osobnímu setkání s řadou zajímavých lidí, rád bych zmínil, například pana Karla Hrkala, bývalého předsedu Unie Roska.

 

Fotografie jsou postupně shromažďovány v galerii: http://roska-ceskalipa.cz/index.php?option=com_datsogallery&Itemid=19&func=detail&catid=57&id=413.

 

Ladislav Hlavinka

Roska Česká Lípa

 

 

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 Následující > Konec >>

Výsledky 26 - 30 z 30